Češi mají o investování málo informací. Zbytečně se připravují o zisk

     

Češi při rozhodování o různých možnostech investování a zhodnocení peněz dají nejčastěji na rady osobních bankéřů či na doporučení příbuzných a přátel. Vyplývá to z on-line průzkumu Citibank, který mezi dospělou populací realizovala agentura Ipsos. Ten také ukázal, že lidé mají o možnostech investování často zkreslené představy i neúplné informace.

Více než třetina lidí (36 procent) získává informace o tom, jak a kam investovat své peníze, od osobních bankéřů. Na jejich doporučení podle průzkumu spoléhají více ženy. S osobním bankéřem se o svých investicích radí více než dvě pětiny (45 procent) pravidelně investujících žen.
Na zkušenosti a doporučení svých známých dá téměř čtvrtina lidí a více než pětina investorů hledá tipy na investiční příležitosti v médiích. Muži média jako zdroj inspirace využívají dokonce více než dvakrát častěji než ženy.
Na reklamní sdělení finančních institucí dá pouhých osm procent českých investorů.
S osobním bankéřem ano, ale raději jinde než v bance
Banka je nejčastěji místem, kde investoři řeší osobně své konkrétní možnosti zhodnocení peněz, uvedly to dvě pětiny z nich. Téměř každý sedmý investor (15 procent) se schází s bankéřem, avšak mimo pobočku banky. Další třetina lidí již investuje prostřednictvím internetového bankovnictví.
Nicméně každý desátý dotázaný není spokojen s dosavadním způsobem a formou řešení svých investic. Lidé by upřednostňovali raději jiné místo než bankovní pobočku, přičemž téměř polovina těchto respondentů uvádí, že jim v současnosti banka jinou, pro ně vyhovující možnost, nenabízí.
Investovat můžete už s pár stokorunami
Nedostatek informací i zkreslené představy o možnostech investování se podepisují na tom, že lidé v této oblasti tápou. Pětina respondentů uvedla, že své peníze neinvestuje, protože o dostupných možnostech investování má málo potřebných informací. Deset procent lidí neinvestuje, protože se obává rizika možné ztráty investovaných peněz.
Neúplné či zkreslené informace mají Češi také v souvislosti s částkou potřebnou k investování. Více než pětina z nich se domnívá, že minimální výše peněz nutných pro investování je 300 tisíc korun a pět procent lidí uvedlo dokonce částku milión korun a více.
„Tyto výsledky potvrzují, že mnoho Čechů stále nemá o investování a jeho možnostech dostatečné a korektní informace, i proto je mnoho lidí v investicích zbytečně příliš zdrženlivých,“ doplňuje k průzkumu Veronika Špaňárová ze Citibank a dodává: „Vhodně diverzifikované portfolio sestavené s pomocí investičního bankéře může lidem přinést často velmi zajímavé výnosy.” Investovat můžete například již od částky 500 korun měsíčně.

Autorka:Barbora Buřínská, zdroj: novinky.cz