Snížit hranici průměrného příjmu

     
Již nějaký čas běží program Předčasné ukončení zemědělské činnosti, který byl dříve legislativně ošetřen nařízením vlády ČR, nyní jej upravují pravidla Programu rozvoje venkova ČR. Jednou ze zásadních změn proti předchozí úpravě je požadavek na splnění minimálního příjmu žadatele – postupitele, a sice ve výši minimálně 500 000 Kč ročně v průměru za poslední tři roky.

S ohledem na množící se ohlasy z řad zemědělské veřejnosti kvůli nemožnosti splnit danou podmínku, především menšími farmami, pro které je program primárně určen, jsme došli k závěru. Daná podmínka je nevyhovující a zamezuje vstup do programu řadě zemědělských podnikatelů, zejména v cílové skupině farem o výměře do třiceti hektarů. Naše organizace se po společných konzultacích rozhodla požádat Řídicí orgán Ministerstva zemědělství ČR o úpravu podmínek opatření Předčasné ukončení zemědělské činnosti (dále jen PUZČ ), a sice ve věci podmínky ustanovené v hl. 4 bod 6 Pravidel: „ … postupitel … prokáže, že v posledních třech letech bezprostředně předcházejících kalendářnímu roku, v němž podal Žádost o dotaci, dosáhl jeho příjem ze zemědělské prvovýroby (včetně zpracování vlastních produktů) průměrně 500 000 Kč za rok.; C“

Náš návrh spočívá ve snížení uvedené částky, kterou je postupitel povinen dosáhnout v průměru v posledních třech letech, na úroveň 400 000 Kč. Toto stanovisko se opírá o zkušenosti našich členů, kteří hospodaří v méně příznivých oblastech LFA, případně se zabývají činností s vysokou přidanou hodnotou. Tito žadatelé nesplňují podmínky programu a nedochází tak k důležitému stimulu generační obměny českých zemědělských podnikatelů. Nastavení hranice průměrného příjmu 500 000 korun za rok považujeme za nerespektování reálného stavu českého zemědělství – například podle šetření Českého statistického úřadu byl ekonomický výkon na jednoho pracovníka v zemědělství v roce 2007 v Karlovarském kraji 312 tisíc korun, v kraji Libereckém 350 tisíc korun. Vznikají tak celé regiony potencionálních žadatelů, kteří nepředávají své farmy svým nástupcům. Zemědělci z regionů, které jsou půdně, klimaticky a tím i ekonomicky znevýhodněni, jsou tedy zcela vyloučeni z možnosti žádat o tento titul. Hospodaří tedy nadále, čímž zvyšují průměrný věk zemědělců jak v absolutním čísle, tak i v kategorii šedesát a více let. Navíc mladí zemědělci, kteří by měli zájem začít hospodařit, nemají volnou půdu a raději odcházejí do jiných oborů, což má dopad i na další opatření Programu rozvoje venkova, potažmo sektor jako takový.

SMA ČR